Wszystko do szkoły Wszystko do szkoły
Wszystko czego szukasz wypracowania, ściągi itd.
Wszystko do szkoły
FAQFAQ  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  GalerieGalerie  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj

ściąga z układu oddechowego

Odpowiedz do tematu    Forum Wszystko do szkoły Strona Główna -> Biologia
lola

Dołączył: 28 Mar 2006

PostWysłany: Wto 16:16, 28 Mar 2006    Temat postu: ściąga z układu oddechowego

Narządy pomocne w oddychaniu : przepona, mięśnie międzyżebrowe.Drogi oddechowe zaczynają się nozdrzami przednimi, które prowadzą do jamy nosowej. Drogi oddechowe: jama nosowa/ustna, gardło, krtań, tchawica, oskrzela, oskrzeliki, płuca.JAMA NOSOWA: podzielona na dwie części. Zatoki oboczne- wypełnione powietrzem, znajdują się wokół jamy nosowej. Od tyłu jama nosowa łączy się poprzez nozdrza tylne z jamą gardła.Powietrze które przechodzi przez jamę nosowa zostaje: -oczyszczone z kurzu dzięki śluzowi, rzęską i włoską pokrywającym tę jamę. -ogrzane-nawilżone(nasycone para wodną).GARDŁO jest odcinkiem w którym krzyżują się drogi oddechowe pokarmowe. Jama gardłowa dzieli się na 3 części:- górną – nosową która łączy się z jama nosową; w bocznej ścianie części nosowej gardła po obu stronach znajdują się otwory – ujścia trąbek słuchowych;- środkową – ustną, leżącą bezpośrednio za jamą ustną;- dolną – krtaniową, w której znajduje się wejście do krtani. KRTAŃ zbudowana z 9 chrząstek(połączonymi więzadłami i mięśniami). Nagłośnia – jedna z chrząstek; zamyka wejście do krtani w czasie połykania pokarmu. Wnętrze krtani jest wysłane nabłonkiem z ruchomymi rzęskami. Rzęski poruszają się w kierunku gardła usuwając pyły lub inne zanieczyszczenia, dostające się do krtani wraz z wdychanym powietrzem. Krtań jest narządem głosotwórczym. W krtani pomiędzy chrząstkami są rozpięte fałdy głosowe które ograniczają przestrzeń, zwaną głośnią. Jest to właściwy aparat głosowy. Dolne fałdy gł. Zwane są strunami głosowymi. Szpara głośni może być szeroka. , wtedy przechodzące przez nią powietrze nie powoduje powstawania żadnego dźwięku Przy wąskiej, wyscielonej szparze głosowej , przechodzace przez nia powetrze wywołuje drgania strun głosowych i powstawanie dźwięku. TCHAWICA ma kształt rury o dużej sprężystości dł. ok. 10-13 cm . Połączona krtanią dołu przechodzi w dwa oskrzela. Ściana tchawicy zbudowana jest z chrzęstnych pierścieni (16-20) połączonych ze sobą za pomocą więzadeł. Każda chrząstka ma kształt podkowy. Tchawica – wyścielona błona śluzowa pokrytą nabłonkiem z rzęskami.OSKRZELA sa przedłużeniem tchawicy . Zbudowane z podkowiastych chrząstek wyścielone tak jak u tchawicy. Oskrzela gorne rozgałęziają się na oskrzela o mniejszej średnicy, które dają początek węższym oskrzelikom. Najmniejsze zakończone pęcherzykami płucnymi. Podstawowe zadania tchawicy: - transport powietrza do płuc- ogrzewanie i nawilżanie powietrza- oczyszczanie powietrza .PŁUCA są narządem parzystym, gąbczastym. Kształt zbliżony do spiczastych stożków. Lewe nieco mniejsze od prawego. Pokryte opłucną. Oddychanie: dwie fazy: wdech i wydech. Wdech czynny , wydech bierny. WDECH: mięsnie międzyżebrowe kurczą się powodując ruch żeber. WYDECH: mięśnie międzyżebrowe i przepona rozkraczają się ,żebra opadają w dół. Pojemność płuc mierzy się za pomocą spirometrów (men: 4500ml, women: 3200 ml u spotowców 6000-7000). Mechanizm oddychania zachodzi automatycznie, kieruje nim ośrodek oddechowy mieszczacy się w rdzeniu przdłużonym. Terminem oddychanie określamy trzy różne zjawiska :- oddychanie płucne (jako wymiana gazowa odbywająca się w pecherzykach plucnych) - oddychanie tkankowe (jako wymiana gazowa odbywająca się w komórkach ciała) - oddychanie komórkowe ( jako proces uwalniający energię) .Tlen pobrany w pęcherzykach płucnych dociera krwią do komórek. Tam odbywa się tzw. Wymiana gazowa wewnetrzna. Polega ona na oddaniu komórka tlenu i odebraniu dwutlenku węgla. Przy udziale tlenu zachodzi w komórkach utlenianie substancji odżywczych w wyniku czego uwalniana jest energia. UZYSKANIE ENERGII NIEZBEDNEJ DO PRZEBIEGU WSZYSTKICH PROCESÓW ZYCIOWYCH JEST ISTATĄ ODDYCHANA KOMÓRKOWEGO.

Wyświetl posty z ostatnich:
Odpowiedz do tematu    Forum Wszystko do szkoły Strona Główna -> Biologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Skocz do: